×
  • شیراز فلکه گاز
  • +98 905 293 29 22

مخاطرات کوله کشی سنگین

blog-post-image

مخاطرات کوله کشی سنگین

📕 مخاطرات کوله‌کشی سنگین

✅ تقریبا تمام کوهنوردان میانسال در خاطرات نوجوانی و جوانی خود خاطره ایی از یک کوله پشتی بسیار سنگین در ذهن خود دارند که در مسیر صعود تا سرحد جنون موجب آزارشان بوده است و برای خلاص شدن از شر کوله سنگین که در شیب های تند باعث برهم خوردن تعادل و افزایش ضربان قلب و تعداد دم بازدم شان شده، دست به هرکاری زده اند.

اما چرا در آن سال ها کوله های سنگین را حمل می کردیم؟ اساسا چه وسایل و ابزار مهمی را حمل می کردیم که چنین با جان خود بازی می کردیم؟

سالها از آن روزها می گذرد و بنظر می رسد نسل جوان تر با برخورداری از وسایل ارتباط جمعی و افزایش دانش، از خطرات این رفتار غیر حرفه ایی آگاهی داشته باشند ولی همچنان در مسیر قلل مرتفع شاهد جوانان برومند و پرتوانی هستیم که انبوهی از بارهای غالبا زاید را آگاهانه یا از روی انتخاب و به منظور افزایش توان خود حمل و در می آییم که هنوز عده ایی از همنوردان از مخاطرات این عمل غافل هستند.

با اشاره ایی مختصر به مضرات حمل کوله های سنگین از عموم همنوردان عزیز می خواهیم قبل از صعود و افتخار آفرینی به سلامت خود در دوران میانسالی نیز نیم نگاهی داشته باشند.

برخی از عواقب ناشی از تحمل این فشار عبارتند از:

🔺اختلال در عملکرد عصبی: طی تحقیقی که روی سربازانی که موظف به حمل کوله‌پشتی‌های سنگین بودند صورت گرفت دانشمندان دریافتند که علاوه بر ایجاد دردهای ناخوشایند و شدید در کمر، آنها دچار احساس سوزش یا خارش در نوک انگشتان خود می‌شوند. طی این تحقیقات محققان دریافتند که چگونه اضافه بار بعنوان یک عامل فشار و تغییر شکل برخی نقاط بدن نمایان می‌شود، این فشار از سطح و رویه بدن عبور کرده و به بافت‌ها و اندام داخلی افراد منتقل می‌شود. درواقع تحقیقات و نتایج ام.آر.آی نشان داد که این فشار بعد از عبور از سطح پوست بدن، مستقیما به اعصاب بافت‌های عضلانی وارد و حمل کوله با بار سنگین موجب ورود فشار و آسیب به این اعصاب می‌شود. یکی ازاین آسیب‌های وارده، کاهش سرعت انتقال سیگنال‌های الکتریکی اعصاب است.

🔺 گردن درد: پیاده‌روی همراه با یک کوله‌پشتی سنگین که بند‌های آن به شانه بسته شده است گردن شما را در وضعیت نامناسبی قرار می‌دهد. در این حالت ممکن است شما دچار درد گردن، سردرد و عدم حفظ تعادل شوید. برای کاهش این فشار همیشه با سر رو به عقب و سینه رو به جلو قدم بردارید.

🔺اختلال در خون‌رسانی: تحقیقاتی که در دانشگاه کالیفرنیا انجام شد حاکی از این بود که حمل کوله سنگین موجب اختلال در خون‌رسانی به دستها و بازوهای شما می‌شود. این امر به نوبه خود می‌تواند منتهی به ایجا درد، خستگی زودرس و نیز سرد شدن سریع دست‌ها در زمستان شود.

🔺 درد ناحیه لگن و کمر: حمل بار به میزان 10% وزن بدن شما می‌تواند موجب ورود فشار به دیسک کمر شما شود. نتایج بررسی ام. آر. آی شرکت کنندگان در یک آزمایش حاکی از این بود که حمل بار سنگین به میزان دو هفته می‌تواند موجب دردهای عضلانی شود ولی به مرور این فشار موجب ایجاد آسیب به مهره‌های کمر و حتی تغییر شکل ساختار ستون مهره‌ها ی شما خواهد شد.

ترجمه: پویا سلیمانی

 

گرد آورنده: محمود رحامیان

ارسال نظر

ارسال نظر